RUSKO POŽIADALO O REGISTRÁCIU SVOJEJ VAKCÍNY SPUTNIK-V AJ V EÚ. V čom sú prednosti ruskej vakcíny?

Slovensko sa rozhoduje, ktorou vakcínou sa má očkovať. Minister Krajči sa odborne zhodil tvrdením v istej televízii, že tým, že vakcína Sputnik sa tiež aplikuje dvakrát a je rovnaká ako od AstraZeneca. OMYL! Nie je to celkom tak. Je postavená na úplne inej platforme. Zabezpečí vám napr. niekoľkoročnú stabilnú imunitnú odpoveď! Tiež sa chladí, ale len pri -18 stupňoch, kým od Pfizeru až pri -70! O tej skutočnej výnimočnosti Sputnika-V sa dočítate ďalej a tiež o šiestich  typoch vakcinačných platforiem a fakty, v čom je hlavná prednosť ruskej vakcíny.

Stručný prehľad vakcinačných platforiem

Prvý typ. Ide o živý, ale oslabený vírus. Príklad: poliomyelitída. Živý vírus indukuje silnejšiu imunitu.                                      

Druhý typ. Na báze inaktivovaného, ​​to znamená zabitého vírusu (čínske vakcíny)

Tretí typ. Typ s vírusovým vektorom. Zoberie sa vírus, ktorý je pre ľudí bezpečný, napr. adenovírus, a vloží sa doň kúsok genómu koronavírusu, ktorý slúži ako antigén. Ten vyvoláva reakciu imunitného systému. Vakcínou na adenovírus sérotypu 5 je AstraZeneca. Podľa ministra M.Krajčiho je Sputnik V veľmi podobný vakcíne od spoločnosti AstraZeneca. Ukážeme vám, v čom zásadne zavádza.

Vakcína SPUTNIK-V je v tomto ohľade jedinečná – má dvojitú platformu. Kým Briti a Číňania používajú len adenovírus sérotypu 5, Sputnik-V obsahuje navyše aj adenovírus sérotypu 26. Tento variant s dvoma vektormi indukuje silnejšiu imunitnú odpoveď (protilátky) ako variant s jedným vektorom.

Protilátky sa však rýchlo rozpadajú – zvyčajne tri až päť mesiacov po infekcii. Existuje ale takzvaná bunková imunitná odpoveď – tvorba skupiny buniek imunitného systému – špecializované lymfocyty, ktoré sa vyvíjajú v týmuse (brzlík, detská žľaza).  Túto žľazu stimuluje priamo  26 sérotypový adenovírus, ktorý sa používa v ruskej vakcíne. Tymus vytvára bunkovú imunitu cez T-lymfocyty. Významne to urýchľuje tvorbu získanej imunity voči koronavírusovej infekcii a zvyšuje obranyschopnosť. Vďaka tomu sa vytvára stabilná a zaručene nielen protilátka, ale aj bunková imunita, ktorá môže pretrvávať dlho a stabilne chráni pred opakovaným infikovaním. Ruskí vedci odhadujú, že na niekoľko rokov.

Rusi využívajú osvedčenú platformu, s ktorou pracujú v Inštitúte Gamaleya  niekoľko desaťročí. Vakcíny na báze adenovírusu  študujú od roku 1953. Vedci z ústavu predtým vyrábali vakcíny proti vírusu Zika, proti Ebole a veľmi dobre vedia, ako sa chová adenovírus.  Týmito prednosťami sa ruská vakcína líši od anglickej a čínskej, ktoré sa vyrábajú na platforme iba adenovírusu sérotypu 5. Vakcínu len na jednej platforme len s jedným vektorom založeným na adenovíruse sérotypu 26 vyrába dcérska spoločnosť farmaceutického gigantu Johnson & Johnson s názvom Janssen Pharmaceutica. 

Štvrtý typ. Platforma je založená na proteínovej časti vírusu. Číňania tvrdia, že majú vakcínu s takouto platformou.

Piaty typ je založený na implantácii časti genetického materiálu koronavírusu do kruhovej molekuly DNA neškodného vírusu (do plazmidu). V molekule sú napísané „pokyny“ na vytvorenie vírusového proteínu. Vytvára sa v mnohých krajinách, napr. v Japonsku, Indii, Izraeli a Číne.

Šiesta platforma (mRNA ). Na podklade tejto bioinžinierskej platformy sa  vyrábajú vakcíny Pfizer a BioNTech.  Ide o novú platformu, úplne nepreskúmanú a nikdy predtým nepoužívanú. Je založená na messengerovej RNA, kúsku genetického materiálu vírusu, ktorý sa implantuje do tela. Mali by ste vedieť, že do tela si dáte zaviesť programovateľné RNA nanočastice. Ako vzniká mRNA? Po “prepísaní“ (translácia) z DNA prestupuje vzniknutá mRNA do cytoplazmy (vnútorného prostredia bunky), kde slúži ako “predloha“ pre vytvorenie špecifických proteínov (bielkovín). Na rovnakom princípe fungujú aj mRNA vakcíny: do tela človeka je vnesená mRNA, ktorá kóduje konkrétny proteín, typický pre daný patogén (,,škodcu“, napr. vírus). Dôležitý údaj je, že podľa prieskumov z USA sa približne 35% ľudí z lekárskeho prostredia určite alebo pravdepodobne nedajú proti COVID-19 zaočkovať.

Tím Inštitútu národnej politiky vám priniesol tieto stručné informácie aj kvôli tomu, aby ste sa vedeli rozhodnúť, ktorou vakcínou sa necháte očkovať. Podľa nás o voľbe by mal rozhodovať v prvom rade pacient, ktorý protilátku prijíma, a nie štát v zastúpení lekára, ŠÚKL, Ministerstva zdravotníctva SR alebo dokonca cez rozhodnutie Bruselu (Európskej liekovej agentúry). Je to na vás. Máme právo výberu a slobody voľby! Teraz je to predovšetkým vaše telo a vaše zdravie. Nie to „verejné“. Na tejto téme budeme ďalej pracovať. Sledujte naše novinky…

(rer/inp)

 

Kategórie: Nezaradené |